STANOWISKO MINISTERSTWA INFRASTRUKTURY Z 10 GRUDNIA 2010 R. W SPRAWIE STOSOWANIA DEFINICJI PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ DO OSÓB ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKU KIEROWCA MECHANIK

 

 

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że ustawę z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 ze zm.) stosuje się do kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z jej art. 2 pkt 7 podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy: 

• przewozu drogowego poza miejscowość, o której mowa w pkt. 4 lit. a (siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę) lub 

• wyjazdu poza miejscowość, o której mowa w pkt. 4 lit. a w celu wykonania przewozu drogowego.

 

Jednocześnie informujemy, że do udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące podróży służbowych odbywanych przez osoby wykonujące zadania służbowe inne niż przewóz drogowy właściwy jest Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

 

                                                                                                   Mikołaj Karpiński

                                                                                            dyrektor Biura Informacji i Promocji

                                                                                                   Rzecznik prasowy

 

 

STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY Z 17 GRUDNIA 2010 R.

W SPRAWIE ODBYWANIA PODRÓŻY SŁUŻBOWYCH

PRZEZ ZATRUDNIONYCH NA ŁĄCZONYCH STANOWISKACH

(GPP-364-4560-96-1/10/PE/RP)

 

 

Gdy rodzaj wykonywanej pracy zostanie określony przez wskazanie dwóch stanowisk pracy np. kierowca mechanik, do kompetencji pracodawcy należy określenie, który rodzaj zadań ma charakter przeważający w ramach świadczenia pracy przez danego pracownika. Przyjęte w tym zakresie ustalenia przesądzają o tym, które przepisy prawa pracy regulują prawa i obowiązki pracownika, w tym związane z odbywaniem podróży służbowych. 

 

Jeżeli wśród obowiązków kierowcy mechanika przeważają te związane z wykonywaniem pracy kierowcy, przy podróżach służbowych zastosowanie znajdą przepisy ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 ze zm.). Natomiast gdy w ramach świadczonej pracy w zakresie obowiązków pracownika będą dominować czynności związane z wykonywaniem pracy mechanika, w sprawach związanych z odbywaniem podróży służbowych będzie się stosować kodeks pracy.

 

W razie konfliktu między pracodawcą a pracownikiem co do stosowania właściwych przepisów regulujących zasady odbywania podróży służbowych, organem uprawnionym do rozstrzygnięcia sporu w tym zakresie – w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy – będzie sąd pracy.